Strona główna

Kontakt

 

Pogoda u nas

© meteogroup.pl

Dzieje szkoły rolniczej w Sędziejowicach

 dworek w Sędziejowicach

XIX - wieczny dworek - jeden z obiektów ZSR w Sędziejowicach


W roku 2009 szkoła rolnicza w Sędziejowicach obchodziła 85-lecie swego istnienia. Jest ona najstarszą placówką tego typu w rejonie sieradzkim.Początki historii szkoły datuje się na rok 1920, kiedy to miejscowe kółko rolnicze wystąpiło z inicjatywą zorganizowania szkoły rolniczej na terenie majątku przejętego w roku 1918.W lutym 1921 roku, dzięki pomocy posła Wyżykowskiego, delegaci wsi: Ignacy Gołębiewski i Franciszek Wolniak uzyskali zezwolenie władz na otwarcie szkoły. Dzięki temu od roku 1922 na terenie majątku ziemskiego rozpoczęto prowadzenie kursów rolniczych.

Szkolne eksponaty muzealne

Park maszynowy sprzed lat - dziś eksponaty muzealne


Oficjalne otwarcie "Ludowej Szkoły Rolniczej" nastąpiło 15 listopada 1924 roku. W tymże roku rozpoczęto budowę gmachu szkoły na miejscu dawnej cerkwi. Przedsięwzięcie zakończono w roku 1927.Po wybuchu II Wojny Światowej obiekt przejęli okupanci.Zaraz po wyzwoleniu, bo już 4 marca 1945 roku, dzięki ofiarności pierwszych nauczycieli oraz mieszkańców wsi reaktywowano szkołę rolniczą.W rok później otwarto 3-letnie Męskie Gimnazjum Rolnicze, przemianowane w roku 1947 na Liceum Rolnicze a następnie na Technikum Rolnicze. W latach 1969/1970 odbyła się rekrutacja do Technikum Rolno-Łąkarskiego. W roku 1975 w Sędziejowicach powołano Zespół Szkół Rolniczych z czterema typami szkół, a w dwa lata później podjęta została inicjatywa rozbudowy szkoły. Inicjatywa ta jest nieodłącznie związana z osobą długoletniego dyrektora ZSR w Sędziejowicach - Wojciecha Kabzy.W wyniku zakończenia pierwszej części cyklu inwestycyjnego w roku 1981 oddano do użytku gmach dydaktyczny z 18 pracowniami, klubem i zapleczem oraz 20-rodzinny Dom Nauczyciela.

Budynek internatu szkołyInternat szkoły

W roku 1990 wybudowano jedną z największych w regionie halę sportową i rozbudowano internat, wykonując tym samym następną część cyklu inwestycyjnego na terenie ZSR w Sędziejowicach.W roku 1994 Szkoła otrzymała imię Władysława Grabskiego.Szkoła rolnicza w Sędziejowicach wykształciła i wychowała do dziś ponad 4000 absolwentów. Znaczna część z nich ukończyła studia wyższe. Spotykamy ich w całej Polsce wśród polityków, lekarzy, aktorów, dziennikarzy, księży, nauczycieli, naukowców i w wielu innych miejscach.Dziś, rolniczy charakter szkoły powoli zatraca się, choć nadal kształci ona wysokiej klasy specjalistów z dziedziny rolnictwa przygotowując ich do funkcjonowania w zjednoczonej Europie.

Reklama


opracowania, ściągi, omówienia, streszczenia oraz darmowy dostęp do słowników

Reklama


lektury z omówieniem, testy, arkusze egzaminacyjne, 
internetowa księgarnia Wydawnictwa GREG

ReklamaAlma to firma z tradycjami bowiem istnieje od 1992 roku. Od samego początku, trzon firmy stanowiła produkcja i sprzedaż słodyczy.